|
Mank, koboldok, tndrek
2007.02.24. 23:47
Mank, koboldok, tndrek
Gyermekknt mg nem ktelkedtnk klnbz meselnyek, tndrek, mank, koboldok ltezsben. Ma viszont mr csak mosolygunk rajtuk. Lehet, hogy a Vgtelen trtnet rjnak, Michael Endnek van igaza, s tnyleg addig lnek, amg valaki hisz bennk? Csak az
emberi kpzelet szlttei? Vagy ennl tbbrl lenne sz? Egyesek szerint bolygnkon egyszerre, egy idben, prhuzamosan tbb dimenzi is ltezik. Vannak, akik gy vlik, hogy ezek kzl az egyik a mesk dimenzija, amely valamifle „tjr" segtsgvel sszekttetsben ll a mi vilgunkkal. Ha ezt a hatrt valaki valamilyen mdon tlpi, tallkozhat csodlatos lnyekkel, megfigyelheti szoksaikat, vagy akr kommuniklhat is velk. A lnyek felbukkansa a hiedelmek szerint fldrajzi terlethez kttt. Mankrl, koboldokrl az szak-eurpai npek legendi meslnek. A rgi magyar szjhagyomny szerint Erdlyben s Csallkzben szz ve nem szmtott ritkasgnak, hogy tndrek kszntek r a termszetben vndorlkra. Hasonl lmnyekrl meslnek a sktok Corriewater vadregnyes vlgyvel kapcsolatban: ids emberek elbeszlse szerint a tndrek felbukkansa arrafel nem volt meglep. Nem fltek tlk, st a tallkozst vidm dolognak tartottk: gyakran egytt tncoltak, mulatoztak a mesebeli lnyekkel.
A gyerekek ltjk ket
A meskben tbbfle tndrrl olvashatunk: vannak kzttk harcosok s szeldek. Ltezik vzitndr, j tndr, st fogtndr is. Kzs jellemzjk, hogy nagyon rzkenyek. Ha nincs szmukra elg tel vagy ital, azt nagyon megsnylik. Peter Orban r szerint a gyerekek kpesek valamifle misztikus kapcsolatba lpni ms dimenzik lnyeivel. Szerinte a fiatal llek mg nem ntt ssze teljesen fizikai testvel, ezrt kpes ms vilgok hatrt tlpni, kommuniklni szellemekkel vagy mankkal, tndrekkel. Ngy-t ves kor krl ez a nyitottsg ltalban megsznik, hogy a fizikai vilgra sszpontosthassunk. De vannak olyan emberek, akiknl a felejtsi folyamat ksbbre toldik, nem teljes, vagy akr el is maradhat.
„Gyermekkoromban, gy tzvesen volt egy titokzatos bartnm — mesli Anik (29). — Kzel laktunk a Vrosligeti-thoz, ezrt az iskolbl hazafel gyakran tettem arra egy kis kerlt. Mieltt hazaindultam, ldgltem egy kicsit a tparton, s szomorkodtam magnyosan. Tavasz vge, nyr eleje lehetett, amikor egy lnyka emelkedett ki a tbl. Hossz, ttetsz zld kpeny volt rajta, a ruhja rzsaszn. Nem fltem tle, s nem is furcslltam jelenltt. Hang nlkl beszlgettnk. Ksbb tbbszr is tallkoztunk: gyakran panaszkodtam neki, amikor kudarc rt az iskolban. Ilyenkor vigasztalt, btortott. Msok nem lttk. gy gondoltam, hogy a t tndre. Aztn az egyik osztlytrsammal j bartnk lettnk, s innentl kezdve nem hvtam tbb a tndrt. Azt hiszem, hogy magnyos gyerekknt csak kpzeltem az egszet."
Hitetlen felnttek
Andersen, a hres dn meser egyszer tudomst szerzett egy rorszgi testvrprrl, akik tndrekkel tallkozgatnak a lakhelykhz kzeli erdben. Persze egyetlen felntt sem hitt nekik, kivve t. Az r felkereste a lnyokat. is ltta a tndreket, st, mg le is fnykpezte ket. m a lnyek nem rltek npszersgknek, inkbb tvolabbi vidkre kltztek. Az esetrl film is kszlt, amit Egy igaz mese cmmel nlunk is bemutattak. Egyesek szerint a „kapu", amin t kzlekednek, rintetlen termszeti krnyezetben knnyebben tjrhat. Ezrt is olyan gyakoriak a tndrek, mank az erds vidkek npeinek mondiban. Msok gy vlik, hogy az tlps akr egy nagyvros parkjban is megtrtnhet.
„Szegeden laktunk egy laktelepen, ahol gyermekknt bezrva reztem magam — emlkezik Barbara (24). — Szerettem volna sokfel barangolni, de az vodn s a kzeli bolton kvl ritkn mentnk messzebbre. Ngyves lehettem, amikor a felnttek nyitva felejtettk az ajtt. sszeszedtem a btorsgomat, s elindultam vilgg. Sok gyalogls utn egy parkba rtem, ami tele volt csodlatos kk virgokkal. (Ma mr tudom, hogy rvcskk voltak.) Leltem egy padra, s azon morfondroztam, hogy ha hazamegyek, biztos nem dicsrnek meg kalandozsomrt. Kzben arra lettem figyelmes, hogy a virgok kztt apr emberkk nyzsgtek. Nem csodlkoztam rajta, hiszen a tvben sokszor lttam mr hasonl figurkat. A mank hoztak nekem egy csokor rvcskt, s azt mondtk, adjam oda anyukmnak, akkor nem fog bntani. Hazaindultam ugyanazon az ton, amelyiken jttem. Kezemben a virgcsokrot szorongatva csodlatos mdon hazatalltam. Az anyukm tnyleg nem bntott, annyira megrlt nekem, hogy srva lelt maghoz. De a nagymammra nem hatott a csokor… A mankrl szl beszmolmat nem hitte el soha senki, de ma mr magam sem tudom, hogy tnyleg lttam-e ket, vagy csak a fantzim jtszott velem."
Ne keverd ket!
Br a koboldok s a mank els ltsra hasonlak, s varzservel rendelkeznek, mgis klnbznek egymstl. A koboldok ritkbban merszkednek az ember kzelbe. Az erdben szeretnek ijesztgetni, gonoszkodni, de a kzhiedelem szerint, ha kvetjk a szivrvnyt, s a vgben rjuk tallunk, aranyat adnak. A mank viszont segtkszek, az embereket legfeljebb megleckztetik. A leghresebb man Shakespeare Puckja, aki a Szentivnji lomban okoz bonyodalmakat. A nmet gyerekeknek az lomman segt elaludni. Az ezoterikusok szerint msik vilgokat legknnyebben az lmunkban fedezhetnk fel. lltlag ez gyakrabban megtrtnik, mint gondolnnk, de mire felbrednk, mr nem emlksznk r. Kivve a tudatos lmodk, akik irnythatjk ket.
„Rendszeresen lmodom egy csodlatos tndrrel — lltja Erika (27). – Ha hvom, megjelenik, s beszlgetnk. Mindig elre figyelmeztet, ha valami baj leselkedik rm a htkznapokban, s segt, ha tancstalan vagyok. Egybknt egy klnleges nvre hallgat, amit csak lmomban tudok. Amint felbredek, elfelejtem."
| |